Inscriere cercetatori

Site nou !

Daca nu va puteti recupera parola (sau aveti alte probleme), scrieti-ne la pagina de contact. Situl vechi se gaseste la adresa old.ad-astra.ro

Facebook

A Monte Carlo approach for controlled search

Domenii publicaţii > Matematica + Tipuri publicaţii > Articol în revistã ştiinţificã

Autori: G. Albeanu

Editorial: R. Vichnevetsky, Rutgers University ; A. Preumont, ULB CP 165/42, Elsevier Science, Mathematics and Computers in Simulation; ISSN: 0378-4754, Vol. 43, p.223-228, 1997.

Rezumat:

We outline a new Monte Carlo approach for solving minimization problems. A splitting procedure, which is a controlled random search domain reduction is presented. Algorithm and numerical results are also included.

Cuvinte cheie: statistica computationala // computational statistics

URL: http://www.elsevier.com/wps/find/journaldescription.cws_home/505615/description#description