Inscriere cercetatori

Site nou !

Daca nu va puteti recupera parola (sau aveti alte probleme), scrieti-ne la pagina de contact. Situl vechi se gaseste la adresa old.ad-astra.ro

Facebook

Workshop on quantitative biology, Bucharest May 14-25.

Dragi colegi,
Va rog sa anuntati pe colegii si studentii Dv
eventual interesati de Workshop-ul de mai jos.
Cordial,
Solomon Marcus

———- Forwarded message ———-
Date: Sun, 29 Apr 2007 06:24:31 -0400
From: Andrei Ruckenstein
To: ….
Subject: Workshop on Quantitative Biology

Dear Friends:

From May 14 to May 25 Eugen Gheorghiu and myself are organizing a workshop on
quantitative Biology which will bring together a number of leaders in
the field of computational biology, systems biology and biophysics. All
lectures will take place at the International Center for Biodynamics (Aleea
Portocalelor, Bucuresti and there is no
registration or participating fee..

Bellow I am attaching the program with the hope that you can encourage some of
the best young faculty and students in mathematics, linguistics, computer
science, physics, chemistry,
and biology to take advantage of this event. We are hoping for an audience
between 40-50. Each speaker will be giving 3 lectures which will be a
self-contained introduction to their fields.

Please let me know of your interest in this event in order to make sure we can
accommodate you and your students in the transportation and meal arrangements.

Best regards,

Andrei

Andrei E. Ruckenstein
Associate Provost & Vice President for Research
Professor of Physics
Boston University
One Sherborn Street
Boston, Mass 02215

————————————–

Monday May 14:

9:00 – 9:30 Welcome and orientation

9:30 – 10:45 Octavian Popescu (Cluj) Primer to Molecular and Cell Biology – I

10:45 – 11:00 Coffee Break

11:00 – 12:15 Octavian Popescu (Cluj) Primer to Molecular and Cell Biology – II

12:15 – 14:15 Lunch

14:15 – 15:30 Octavian Popescu (Cluj) Primer to Molecular and Cell Biology- III

15:30 – 15:45 Coffee Break

15:15 – 16:30 TBA Primer to Biomolecular Signaling Networks I

19:00 – 21:00 Dinner

Tuesday May 15

9:30 – 10:45 TBA Primer to Biomolecular Signaling Networks II

10:45 – 11:00 Coffee Break

11:00 – 12:15 TBA Primer to Biomolecular Signaling Networks III

12:15 – 14:15 Lunch

14:15 – 15:30 Ioan Andricioaiei (Michigan) Molecular Motors I

15:30 – 15:45 Coffee Break

15:15 – 16:30 Ioan Andricioaiei (Michigan) Molecular Motors II

19:00 – 21:00 Dinner

Wednesday May 16

9:30 – 10:45 Ioan Andricioaiei (Michigan) Molecular Motors III

10:45 – 11:00 Coffee Break

11:00 – 12:15 Ronald Levy (Rutgers) Computational Models of Protein Structure I

12:15 – 14:15 Lunch

14:15 – 15:30 Ronald Levy (Rutgers) Computational Models of Protein Structure II

15:30 – 15:45 Coffee Break

15:15 – 16:30 Ronald Levy (Rutgers) Computational Models of Protein Structure III

19:00 – 21:00 Banquet

Thursday May 17

9:30 – 10:45 Lewis Wolpert (University College, London) Topics in Development I

10:45 – 11:00 Coffee Break

11:00 – 12:15 Lewis Wolpert (University College, London) Topics in Development II

12:15 – 14:15 Lunch

14:15 – Free Evening

Friday May 18

9:30 – 10:45 Lewis Wolpert (University College, London) Topics in Development II

10:45 – 11:00 Coffee Break

11:00 – 12:15 Laszlo Barabasi (Notre Dame) Network Biology I

12:15 – 14:15 Lunch

14:15 – 15:30 Laszlo Barabasi (Notre Dame) Network Biology II

15:30 – 15:45 Coffee Break

15:15 – 16:30 Laszlo Barabasi (Notre Dame) Network Biology III

19:00 – 21:00 Dinner

Monday May 21:

9:30 – 10:45 Michel Kerszberg (U, Paris) Simulations of Development I

10:45 – 11:00 Coffee Break

11:00 – 12:15 Michel Kerszberg (U, Paris) Simulations of Development II

12:15 – 14:15 Lunch

14:15 – 15:30 Michel Kerszberg (U, Paris) Simulations of Development III

15:30 – 15:45 Coffee Break

15:15 – 16:30 John Reinitz (Stony Brook) Transcriptional Regulatory Networks in Development I

19:00 – 21:00 Dinner

Tuesday May 22

9:30 – 10:45 John Reinitz (Stony Brook) Transcriptional Regulatory Networks in Development II

10:45 – 11:00 Coffee Break

11:00 – 12:15 John Reinitz (Stony Brook) Transcriptional Regulatory Networks in Development III

12:15 – 14:15 Lunch

14:15 – 15:30 Aviv Bergman (Albert Einstein) Models of Canalization I

15:30 – 15:45 Coffee Break

15:15 – 16:30 Aviv Bergman (Albert Einstein) Models of Canalization II

19:00 – 21:00 Dinner

Wednesday May 23

9:30 – 10:45 Aviv Bergman (Albert Einstein) Models of Canalization III

10:45 – 11:00 Coffee Break

11:00 – 12:15 Gabriela Alexe (Broad Institute) Pattern Recognition Methods in Evolutionary Biology I

12:15 – 14:15 Lunch

14:15 – 15:30 Gabriela Alexe (Broad Institute) Pattern Recognition Methods in Evolutionary Biology II

15:30 – 15:45 Coffee Break

15:15 – 16:30 Gabriela Alexe (Broad Institute) Pattern Recognition Methods in Evolutionary Biology III

19:00 – 21:00 Banquet

Thursday May 24

9:30 – 10:45 Gyan Bhanot (Rutgers) The Evolutionary Biology of Disease I

10:45 – 11:00 Coffee Break

11:00 – 12:15 Gyan Bhanot (Rutgers) The Evolutionary Biology of Disease II

12:15 – 14:15 Lunch

14:15 – Free Evening

Friday May 25

9:30 – 10:45 Gyan Bhanot (Rutgers) The Evolutionary Biology of Disease III

10:45 – 11:00 Coffee Break

11:00 – 12:15 Sorin Solomon (Hebrew University) Complexity in Biology I

12:15 – 14:15 Lunch

14:15 – 15:30 Sorin Solomon (Hebrew University) Complexity in Biology II

15:30 – 15:45 Coffee Break

15:15 – 16:30 Sorin Solomon (Hebrew University) Complexity in Biology III

19:00 – 21:00 Dinner