Inscriere cercetatori

Site nou !

Daca nu va puteti recupera parola (sau aveti alte probleme), scrieti-ne la pagina de contact. Situl vechi se gaseste la adresa old.ad-astra.ro

Facebook

Nonlinear Connections on Dual Lie algebroids

Domenii publicaţii > Matematica + Tipuri publicaţii > Articol în revistã ştiinţificã

Autori: Hrimiuc, D., Popescu,L.

Editorial: Balkan Journal of Geometry and its Applications, vol. 11, no.1, p.73-80, 2006.

Rezumat:

In this paper we start developing the so-called Klein’s formalism
on dual Lie algebroids. The nonlinear connection associated to a
regular section is naturally obtained. Particularly, this connection is found
for the Hamiltonian case.

Cuvinte cheie: nonlinear connections, dual Lie algebroids