Inscriere cercetatori

Site nou !

Daca nu va puteti recupera parola (sau aveti alte probleme), scrieti-ne la pagina de contact. Situl vechi se gaseste la adresa old.ad-astra.ro

Facebook

SOME PROPERTIES OF THE SEQUENCE OF PRIME NUMBERS

Domenii publicaţii > Matematica + Tipuri publicaţii > Articol în revistã ştiinţificã

Autori: Copil, V; Panaitopol, L

Editorial: APPLICABLE ANALYSIS AND DISCRETE MATHEMATICS, 2 (2), p.217-221, 2008.

Rezumat:

Let $p_n$ be the $n$-th prime number and
$x_n=p_{n+1}^{n+1}/p_n^n$. We show that the sequence $(x_n)_{nge
1}$ is not monotone and that the series $sumlimits_{n=1}^infty
1/x_n$ is divergent. Related series are studied as well.

Cuvinte cheie: numere prime, siruri, serii // prime numbers, sequences, series

URL: http://pefmath.etf.rs/vol2num2/AADM-Vol2-No2-217-221.pdf