Inscriere cercetatori

Site nou !

Daca nu va puteti recupera parola (sau aveti alte probleme), scrieti-ne la pagina de contact. Situl vechi se gaseste la adresa old.ad-astra.ro

Facebook

An Asymptotic Formula of Cosine Power Sums

Domenii publicaţii > Matematica + Tipuri publicaţii > Articol în revistã ştiinţificã

Autori: M. Merca, T. Tanriverdi

Editorial: Le Matematiche, 68(1), p.131-136, 2013.

Rezumat:

In the paper, the authors find several accurate approximations of some cosine power sums and present an asymptotic formula for these cosine power sums.

Cuvinte cheie: Trigonometric power sum, Asymptotic formula, Wallis' integral

URL: http://www.dmi.unict.it/ojs/index.php/lematematiche/article/view/1028