Inscriere cercetatori

Daca aveti cont Ad Astra si de Facebook, intrati pe pagina de profil pentru a da dreptul sa va logati pe site doar cu acest buton.

Site nou !

Daca nu va puteti recupera parola (sau aveti alte probleme), scrieti-ne la pagina de contact. Situl vechi se gaseste la adresa old.ad-astra.ro

Facebook

Razvan M. Tudoran

Avatar

Universitatea de Vest din Timisoara, Timisoara, Romania.

E-mail: trimite un mesaj.

Pagina web a instituţiei: https://math.uvt.ro/

Urmareste linkul ResearcherID pentru toate articolele cercetatorului: B-9883-2011. Tabelul detaliat al articolelor este in josul paginii.

Nascut(a) in:

Interese: geometry, dynamical systems, geometric mechanics, mathematical physics

flag Details:
Ph.D., École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) Switzerland, 2005.

Publicații selectate:

* Razvan M. Tudoran, Asymptotic bp-stabilization of a given closed invariant set of a smooth dynamical system, Journal of Differential Equations, 267(6), 2019.

* Razvan M. Tudoran, A stability criterion for non-degenerate equilibrium states of completely integrable systems, Journal of Differential Equations, Volume 263, Issue 10, 2017.

* Razvan M. Tudoran, Asymptotic stabilization with phase of periodic orbits of three-dimensional Hamiltonian systems, Journal of Geometry and Physics, 121, 2017.

* Razvan M. Tudoran, Anania Girban, Bifurcations of limit cycles of perturbed completely integrable systems, IOP Publishing Ltd & London Mathematical Society, Nonlinearity, 30, Number 3, 2017.

* R. M. Tudoran, On the control of stability of periodic orbits of completely integrable systems, Journal of Geometric Mechanics, Vol. 7, Issue 1, 2015.

* R.M. Tudoran, Affine distributions on Riemannian manifolds with applications to dissipative dynamics, Journal of Geometry and Physics, Vol. 92, 2015.

* R.M. Tudoran, A method to generate first integrals from infinitesimal symmetries, Mediterranean Journal of Mathematics, DOI 10.1007/s00009-014-0470-6, 2014.

* R.M. Tudoran, The free rigid body dynamics: Generalized versus classic , Journal of Mathematical Physics, Vol. 54, Issue 7, 2013.

* R. M. Tudoran, Explicit Hamiltonian realizations of non-degenerate three-dimensional real linear differential systems, Applied Mathematics Letters, Vol. 26, Issue 10, 2013.

* R.M. Tudoran, Complete integrability versus symmetry, Journal of Mathematical Physics, Vol. 53, Issue 12, 2012.

* R.M. Tudoran, A. Girban, On the completely integrable case of the Rössler system , Journal of Mathematical Physics, Vol. 53, Issue 5, 2012.

* P. Birtea, R.M. Tudoran, Non-Noether conservation laws, International Journal of Geometric Methods in Modern Physics, Vol. 9, Issue 4, 2012.

* R.M. Tudoran, On a class of three dimensional quadratic Hamiltonian systems, Applied Mathematics Letters, Vol. 25, Issue 9, 2012.

* R.M. Tudoran, A. Girban, On a Hamiltonian version of a three-dimensional Lotka-Volterra system, Nonlinear Analysis - Real World Applications, Vol. 13, Issue 5, 2012.

* C. Daniasa, A. Girban, R.M. Tudoran, New aspects on the geometry and dynamics of quadratic Hamiltonian systems on (so(3))*, International Journal of Geometric Methods in Modern Physics, Vol. 8, Issue 8, 2011.

* R.M. Tudoran, A normal form of completely integrable systems, Journal of Geometry and Physics, Vol. 62, Issue 5, 2012.

* T.S. Ratiu, R. Tudoran, L. Sbano, E. Sousa Dias, G. Terra, Chapter II: A Crash Course in Geometric Mechanics, Cambridge University Press, London Mathematical Society Lecture Note Series, Vol. 306, J. Montaldi, T.S. Ratiu, Geometric Mechanics and Symmetry: the Peyresq Lectures, 2005.

* M. Puta, R. Tudoran, Controlability, stability and the n-dimensional Toda lattice, Bulletin Des Sciences Mathematiques, Vol. 126, Issue 3, 2002.

* P. Birtea, M. Puta, T.S. Ratiu, R. Tudoran, A short proof of chaos in an atmospheric system, Physics Letters A, Vol. 300, Issue 2-3, 2002.

* P. Birtea, M. Puta, T.S. Ratiu, R. Tudoran, Symmetry breaking for toral actions in simple mechanical systems, Journal of Differential Equations, Vol. 216, Issue 2, 2005.

* A. Aron, P. Birtea, M. Puta, P. Susoi, R. Tudoran, Stability, periodic solutions and numerical integration in the Kowalevski top dynamics, International Journal of Geometric Methods in Modern Physics, Vol. 3, Issue 7, 2006.

* P. Birtea, M. Puta, T.S. Ratiu, R.M. Tudoran, On the symmetry breaking phenomenon, International Journal of Geometric Methods in Modern Physics, Vol. 3, Issue 4, 2006.

* M. Puta, R. Tudoran, R.M. Tudoran, M. Boleantu, Some remarks on the Herrera-Hojman system, International Journal of Geometric Methods in Modern Physics, Vol. 4, Issue 6, 2007.

* P. Birtea, M. Puta, R.M. Tudoran, Some remarks on the dynamics of the underwater vehicle, Bulletin Des Sciences Mathematiques, Vol. 131, Issue 7, 2007.

* P. Birtea, M. Puta, R.M. Tudoran, Periodic orbits in the case of a zero eigenvalue, Comptes Rendus Mathematique, Vol 334, Issue 12, 2007.

* P. Birtea, M. Puta, R. Tudoran, C. Voicu, Controllability problems in the charged top dynamics, Systems & Control Letters, Vol. 56, Issue 7-8, 2007.

* P. Birtea, M. Boleantu, M. Puta, R.M. Tudoran, Asymptotic stability for a class of metriplectic systems, Journal of Mathematical Physics, Vol. 48, Issue 8, 2007.

* P. Birtea, M. Puta, R.M. Tudoran, Some remarks on the dynamics and geometry of an underwater vehicle, International Journal of Geometric Methods in Modern Physics, Vol. 5, Issue 6, 2008.

* R.M. Tudoran, R.A. Tudoran, On a large class of three-dimensional Hamiltonian systems, Journal of Mathematical Physics, Vol. 50, Issue 1, 2009.

* R.M. Tudoran, A. Aron, S. Nicoara, On a Hamiltonian Version of the Rikitake System, SIAM Journal on Applied Dynamical Systems, Vol. 8, Issue 1, 2009.

* R.M. Tudoran, R.A. Tudoran, On 3D Hamiltonian systems via Darboux-Weinstein coordinates, International Journal of Geometric Methods in Modern Physics, Vol. 6, Issue 3, 2009.

* R.M. Tudoran, A. Girban, Bi-Hamiltonian structure of the Kawachi equations, International Journal of Geometric Methods in Modern Physics, Vol. 7, Issue 4, 2010.

* R.M. Tudoran, A. Girban, A Hamiltonian look at the Rikitake two-disk dynamo system, Nonlinear Analysis-Real World Applications, Vol. 11, Issue 4, 2010.

* R.M. Tudoran, A. Girban, On the Hamiltonian dynamics and geometry of the Rabinovich system, Discrete and Continuous Dynamical Systems-Series B, Vol.15, Issue 3, 2011.

Mai jos este tabelul ResearcherID/B-9883-2011 pentru toate articolele cercetatorului Razvan M. Tudoran: