Inscriere cercetatori

Site nou !

Daca nu va puteti recupera parola (sau aveti alte probleme), scrieti-ne la pagina de contact. Situl vechi se gaseste la adresa old.ad-astra.ro

Facebook

An Alternative to Faulhaber’s Formula

Domenii publicaţii > Matematica + Tipuri publicaţii > Articol în revistã ştiinţificã

Autori: M. Merca

Editorial: American Mathematical Monthly, 122(6), p.599-601, 2015.

Rezumat:

In this note, the author proves that sums of powers of the first n positive integers can be expressed as finite discrete convolutions.

Cuvinte cheie: Sums of powers, Faulhaber's Formula

URL: http://dx.doi.org/10.4169/amer.math.monthly.122.6.599